Rozhovor s naším hráčom Richardom Deákom, ktorý ziskál v Kanade ocenenie "nováčik sezóny"

Chovanec

Rok narodenia: 2002
Miesto narodenia: Bratislava
Vek: 16
Národnosť: Slovenská
Pozícia: Útočník
Výška: 175cm
Váha: 80kg

ROZHOVOR:
Prečo si sa rozhodol odísť do Kanady?
Do kanady som sa rozhodol odísť pretože, na Slovensku hokej nemá absolútnu konkurenciu a postupom času by som aj pravdepodobne stratil motiváciu hrať hokej.

Nedávno si získal ocenenie "rookie of the year" (nováčik sezóny), aké máš z toho pocity?
Bol to samozrejme šok, nič také som nečakal, ale veľmi ma to potešilo.

Aký je rozdiel v prístupe hráčov SR a Kanady k tréningu, zápasu či úspechu?
Je hlavne rozdiel v tom, že každý je pripravený trénovať a pracovať na sebe neustále. Pred zápasom je to úplne odlišné, keďže hráči tu majú svoje rôzne rituály, tým pádom každý si robí svoje veci pred zápasom ako napríklad páskovanie hokejok, rozcvička, sprcha atd.. A potom spolu hráme “brazilku” (hráči v kruhu a lopta nesmie padnúť).

Čo všetko tréner požaduje v porovnaní so SR - taktika, systém, prístup k tréningu, zápasu?
Náš Tréner vyžaduje maximálnu snahu, sebavedomie, múdre rozhodnutia, a hlavne sústredenosť na každom zápase. Takticky vyžaduje všetko čo sa povie na tréningu a pred zápasom.

Aká veľká je konkurencia v tíme?
Konkurencia v tíme je veľká, keďže tréner robil časté zmeny v zostavách a v tomto spočíva už iba psychika. Na začiatku nás tu bolo okolo 35 by som povedal, a teraz nás ostalo 24. Cítime tlak, ale iba tak sa dokážeme zlepšiť.

Venujete sa aj kondícii mimo ľadu?
Bohužial sme nemali tímové suché tréningy, ale každý chodil do posilovne sám a zlepšoval sa. V Kanade to funguje skôr individuálne o čom svedčí aj to, že hráči tu majú individuálnu letnú prípravu.

Ľutuješ rozhodnutie, že si opustil rodinu, klub a odišiel do zámoria?
Určite to neľutujem, som tu už druhý rok, a je to na jednej strane skúsenosť do života, postarať sa o seba sám, prať si prádlo, variť si, umývať riady, upratovať si, nakupovať si a tak dalej... Jednoducho samostatnosť. To že som odišiel do zámoria, mi dalo veľmi veľa do mojej budúcnosti, učil som sa od starších, dalo mi to nespočetne veľa skúseností.

K akej súťaži a úrovni v SR by si prirovnal súťaž GMHL v Kanade?
Ja osobne po mojích dvoch sezónach v Kanade, by som to prirovnal k extralige juniorov, len tu je to dosť fyzické a technické. Tu je bežné, že tím má v zápase cez 50 striel na bránu, je to spôsobené samozrejme aj menším ihriskom. Samotný zápas je dynamickejší.

Čo všetko ti prináša pobyt v kanadskej rodine a ako k tebe pristupujú?
Ako som už spomenul vyššie, ohromne veľa skúseností, prinútilo ma to starať sa sám o seba, rozmýšľať ako dospelý a žiť ako dospelý. Moja rodina u ktorej som ubytovaný pristupuje ku mne veľmi dobre, obľúbil som si ich, jedna z najlepších rodín aké tu majú.

Aká bola spolupráca s našou agentúrou "Hokej v Kanade" ?
Spolupráca s vašou agentúrou je veľmi dobrá, záujem o hráčov, telefonáty a vždy sú tu pre vás ak sa niečo náhodou stane.